Araç Fren İnovasyonları

Araç Fren İnovasyonları

Araç fren inovasyonları araçlarda yol güvenliğinin en iyi şekilde sağlanması için gerekli olan sistemlerdir. Deneyimli ve bu alanda tecrübeli servis ustaları tarafından sunulan fren inovasyon sistemleri ile kontrol, bakım ve tamir işlemleri profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Bilindiği üzere araçlar fren mesafesi, her araçta kısaltılmakta olan modern kilitleme sistemlerine sahiptir. Bu doğrultuda tercih edilen inovasyon sistemleri de çok daha güvenilir bir ortamın oluşmasını sağlamaktadır. Fren inovasyon sistemleri ile ilgili diğer detaylar aşağıdaki gibidir.

Araç Fren İnovasyonları Çeşitleri

Araç fren inovasyonları çeşitleri aşağıdaki gibidir.

Antilock Braking System (ABS)
Türkçesi Kilitlenme Karşıtı Frenleme Sistemi olarak ifade edilen Antilock Braking System, aşırı hız ya da kaygan bir zemin nedeni ile frenlerin kilitlenmesini engellemek için kullanılan bir sistemdir. Frenleme sırasında araçların hızının tekerleklerin hızından fazla olduğu durumlar meydana gelebilir. Bu durumda kilitlenme meydana gelir. Antilock Braking System ise tekerleklerdeki devir hızının takibini yaparak kilitlenmelerin önüne geçmektedir. Bu sayede sürücüde direksiyon hakimiyetine sahip olabilir.

Traction Control System
Çekiş kontrol sistemi olarak ifade edilen traction control system yani TCS, frenlemeden daha öte aracın hızı ile ilgili çekiş kaybını ilgilendiren bir sistemdir. Kaygan bir yolda hızlı bir şekilde aracın kalkması ile birlikte patinaj meydana gelir. Traction control systesm, tekerleklere gönderilmekte olan güç miktarını azaltmaktadır.

Elektronic Stability Program (ESP)
Elektronic Stability Program konforlu ve güvenilir bir sürüş deneyimi yaşatmak için kullanılan sistemlerdir. ABS, motor yönetimi ve TCS teknolojileri ile birlikte faaliyet göstermektedir. Yüzey koşulları için son derece aşırı olan direksiyon hareketlerinin algılanmasını sağlayan bu sistem meydana gelebilecek herhangi bir kaymanın oluşmadan engellenmesini sağlar. Kayma meydana gelmeden önce düzeltici aksiyon ile müdahale edilmesi sağlanmaktadır. Günümüzde bu sistemin birçok ülkede kullanıldığından bahsedebiliriz.

Temiz Frenleme İnovasyonu
Araçların çok sık kullanıldığı alanlarda meydana gelen kirliliği azalmak için temiz frenleme inovasyonu tercih edilmektedir. Fren tozuna yönelik iyileştirme çalışmalarının yapıldığı temiz frenleme inovasyonu aynı zaman iDisk olarak da ifade edilmektedir. Kalıcı çözümlere ulaşılmasını sağlayan bu sistem ile daha az fren tozu oluşurken çevreye de daha az zarar verilir.

İlgili Konular

Lastik değişimi kaskoyu bozar mı?

Lastik değişimi kaskoyu bozar mı?

Kasko aracın herhangi bir hasar alması durumunda zararların karşılanması için yaptırılan sigorta işlemleridir. Bu sigortanın amacı araç sahibinin uğrayacağı zararların telafi edilmesidir. Kaskoyu yaptırmak zorunlu değildir fakat yaptıran araç sahiplerinin avantajlı olduğu bir durumdur. Kasko genel olarak trafik kazaları, aracın yanması, aracın herhangi bir parçasının çalınması ve ferdi kayıpları güvence altına almaktadır. Araç için yaptırılan kasko bazı durumlarda geçersiz hale gelebilmektedir. Lastik değişimi kaskoyu bozar mı sorusu bir çok sürücünün merak ettiği konular a...

Rehbere git

Kış şartlarında hangi lastikler daha iyi tutunma sağlar?

Hava sıcaklıkları 7 derecenin altına düştüğünde kış lastiği kullanımına geçilmesi gerekmektedir. Zorlu hava koşullarında kullanılan kış lastiği kaygan zeminde daha iyi yol tutuşu sağlamaktadır. Güvenli bir sürüş deneyimi lastiklerin yol tutuşunun iyi olması gerekmektedir. Bu yüzden mevsime ve araç modeline uygun olan lastik seçimi yapılmalıdır. Kış aylarında kullanılan lastik özel yapısı sayesinde kaygan ve zorlu zeminlerde konforlu bir sürüş sağlamaktadır. Kış lastiklerinde olması gereken özellikler şu şekildedir;

Rehbere git
Kış şartlarında hangi lastikler daha iyi tutunma sağlar?
Aks Arızası Belirtileri

Aks Arızası Belirtileri

Rehbere git

Otomatik Şanzıman Beyni Arızası Belirtileri

Rehbere git
Otomatik Şanzıman Beyni Arızası Belirtileri