Lastiğin Isınmasının En Büyük Nedeni Nedir?

Lastiğin Isınmasının En Büyük Nedeni Nedir?

Lastik neden ısınır sorusunu müşterilerimizden oldukça fazla duyuyoruz. Özellikle de yaz aylarında lastik ısınmasından dolayı servisimize gelen sürücülerimizin sayısı artıyor.  Aracınızın lastikleri mevsimlerin değişmesine karşı çok hassastır. Kışın soğuk havanın lastik basıncını düşürmesi gibi, sıcak yaz aylarında da lastik basıncınız artar. Lastik basıncındaki artış iki faktöre bağlıdır. Birincisi, yaz aylarında havada çok daha fazla nem ve sıcaklık olmasıdır. Nem çoğu zaman lastiklerinizi kötü etkiler. Çok nemli olmayan günlerde bile, yüksek sıcaklıklar sebebiyle lastik ısısı artar ve lastiğinizin içindeki hava moleküllerinin titreşmesine ve lastiklerin duvarlarına doğru itilmesine sebep olur. Böylece genleşme gerçekleşir. Sonuç olarak, lastiğiniz patlar. Koruma ve önleme, yaz aylarında araç kullanırken herhangi bir zamansız olay veya kazadan kaçınmanın anahtarıdır. Dikkatli ve temkinli bir sürücü olmanın yanı sıra, lastiklerinizi yaz sıcağının etkilerinden korumanın birkaç yolu vardır. Araç göçük düzeltme, Araç içi aydınlatma , Oto detaylı temizlik ve tüm Adana oto servis işlemleriniz için servisimiz ile irtibata geçebilirsiniz.

Lastiğin Isınmasının En Büyük Nedeni Nedir?

Teker Neden Isınır Sorununun, Çözümü Nedir?

Teker Neden Isınır Sorununun, Çözümü Nedir?

  • Lastiklerinizi soğumaya bırakın
Lastik sıcaklığının artması oldukça kötü sonuçlar doğurabilir. Basit fiziksel bir olay olan lastik ısınması, yaz aylarında yolda kalmanıza sebebiyet verecek. Bundan dolayı basınç artışını dengelemek için lastiklerinizin havasını manuel olarak dışarı vererek ısıyı aldatabileceğinizi düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Bu aslında tehlikeli bir sorumsuzluktur. Daha da kötüsü asla etkili olmayacaktır. Düşük basınçlı lastikler, yüksek basınçlı lastikler kadar risk altındadır. Tek yaptığınız lastiklerinizi delinmelere veya patlamalara karşı daha savunmasız hale getirmek. Dışarı çıkmadan önce havayı dışarı atmak yerine soğumasını bekleyin. Lastiklerinize soğuması için zaman vermek, normal lastik basınçlarına normalleşmelerine yardımcı olacaktır.
  • Gölgeye park edin
İster dışarıda ister günlük işleri yapmak için işten eve geliyor olun, arabanızı gölgede ve doğrudan güneş ışığı almayan bir yere park etmek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Bir yer ararken, biraz koruma için bir ağaç veya garaj bulun. Çünkü gölgede park etmek, lastiklerinizin soğuması için geçen süreyi azaltacaktır. Sonuç olarak gününüze daha hızlı ve güvenli bir şekilde dönmenizi sağlayacaktır.

Teker Neden Isınır Sorununun, Çözümü Nedir?

Lastikler Neden Aşınır?

Lastikler Neden Aşınır?

Lastikleriniz çok sık aşınıyorsa bu konuda sizin de yapabileceğiniz birkaç adım var. İlk olarak, lastiklerinizle ilgilenmek için yapabileceğiniz en basit şeylerden biri, lastiklerinizi düzenli olarak değiştirtmektir. Pek çok insan yeni lastikler satın aldığında bu lastiklerin aşınma süresini gözetmez. Aracınızın performansını ve güvenliğini korumak söz konusu olduğunda lastik rotasyonu önemli bir hizmettir. Servisimizden bu konu hakkında ayrıntılı bilgi alabilir, randevu edinebilirsiniz.

Lastiklerinizi döndürerek, lastiklere aşınmalarını eşitleme şansı verirsiniz. Bu size lastiklerinizin ömrünü uzatır. Lastiklerinizi yaklaşık her 5.000 ila 7.000 km'de bir döndürmelisiniz. Doğru lastik eşitlemesi, yalnızca aşınmanın eşitlenmesine ve lastiğin ömrünün uzamasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda lastiklerinizin dış ve iç aksamında hasar olup olmadığını kontrol etmek için büyük bir şans sağlar.

Lastikler Neden Aşınır?