Lastik Değişimi Kaskoyu Bozar mı?

Lastik Değişimi Kaskoyu Bozar mı?

Kasko aracın herhangi bir hasar alması durumunda zararların karşılanması için yaptırılan sigorta işlemleridir. Bu sigortanın amacı araç sahibinin uğrayacağı zararların telafi edilmesidir. Kaskoyu yaptırmak zorunlu değildir fakat yaptıran araç sahiplerinin avantajlı olduğu bir durumdur. Kasko genel olarak trafik kazaları, aracın yanması, aracın herhangi bir parçasının çalınması ve ferdi kayıpları güvence altına almaktadır. Araç için yaptırılan kasko bazı durumlarda geçersiz hale gelebilmektedir. Lastik değişimi kaskoyu bozar mı sorusu bir çok sürücünün merak ettiği konular arasındadır.
 
Kasko bazı durumlarda lastiklerde meydana gelen hasarı karşılamaktadır. Lastikte meydana gelen hasarın herhangi bir kaza ya da sabotaj sonucu meydana gelmesi halinde hasar sigorta tarafından karşılanmaktadır. Bunun dışında yol hatalarından dolayı meydana gelen lastik hasarları da kasko kapsamında değerlendirilmektedir. Kullanıcı hatasından kaynaklanan lastik hasarlarına bağlı yapılan lastik değişimi işlemi kasko tarafından karşılanmamaktadır. Patlayan lastik hiçbir şekilde kasko kapsamında değerlendirilmemektedir.Lastik değişimi araç sürücüsü tarafından gerçekleştirilmelidir.

Lastik Değişimi Kaskoyu Bozar mı?

Kasko Sigortasının Kapsamadığı Durumlar Nelerdir?

Kasko Sigortasının Kapsamadığı Durumlar Nelerdir?

Kasko türüne göre sigortanın kapsama alanı değişiklik gösterebilir. Trafik kazası, yanma ve çalınma gibi standart maddelere ek olarak farklı taleplerde sigorta poliçesine eklenebilir. Fakat standart olarak kaskonun kapsam alanı dışında değerlendirilen durumlar vardır. Bu durumlar şu şekildedir;
 

  • Aracın maksimum yük sınırının üzerinde yük taşınması
  • Nükleer saldırılar sonucu meydana gelen hasarlar
  • Sürücünün uyuşturucu madde kullanması
  • Sürücünün alkol sınırını aşmış olması
  • Savaş, darbe gibi iç karışıklıklardan meydana gelen hasarlar
  • Ehliyetsiz bir kişi tarafından aracın kullanılması
  • Aracın yıllık bakımlarının aksatılmasından dolayı meydana gelen hasarlar
  • Antifriz, yağ değişimi gibi sürücünün kontrolünde olan kontrollerin aksatılması sonucu meydana gelen hasarlar
  • Araç seyir halindeyken lastiğin patlaması ve buna bağlı olarak lastik değişimi yapılması
  • Aracın gemi ya da tren haricinde başka bir araçla taşınırken zarar görmesi durumunda
 
Her araca özel olarak hazırlanan kasko yukarıda belirtilen durumlar sonucunda yaşanan hasarları sigorta kapsamı dışında değerlendirmektedir. Bu belirtilen konular halinde herhangi bir hasarla karşılaşılması halinde hasarın karşılanıp karşılanmadığı bilgisi sigorta firmasından alınmalıdır. 

Kasko Sigortasının Kapsamadığı Durumlar Nelerdir?