Kış şartlarında hangi lastikler daha iyi tutunma sağlar?

Kış şartlarında hangi lastikler daha iyi tutunma sağlar?

Kış Şartlarında Hangi Lastikler Daha İyi Tutunma Sağlar?

Kış Şartlarında Hangi Lastikler Daha İyi Tutunma Sağlar?

Hava sıcaklıkları 7 derecenin altına düştüğünde kış lastiği kullanımına geçilmesi gerekmektedir. Zorlu hava koşullarında  kullanılan kış lastiği kaygan zeminde daha iyi yol tutuşu sağlamaktadır. Güvenli bir sürüş deneyimi lastiklerin yol tutuşunun iyi olması gerekmektedir. Bu yüzden mevsime ve araç modeline uygun olan lastik seçimi yapılmalıdır. Kış aylarında kullanılan lastik özel yapısı sayesinde kaygan ve zorlu zeminlerde konforlu bir sürüş sağlamaktadır. Kış lastiklerinde olması gereken özellikler şu şekildedir;
 

  • Soğuk hava koşullarında iyi yol tutuşu, viraj alma ve frenleme özelliğine sahip olmalıdır.
  • Kış lastikleri kaygan ya da kuru zeminde soğuk havalarda daha kısa duruş mesafesine sahip olmalıdır.
  • Kış lastikleri soğuk havalarda esnekliğini kaybetmez.
  • 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda performansı yüksektir. Yüksek sıcaklıklarda aynı performansı göstermez.
  • Yaz lastiklerine oranla daha derin ve geniş dişlere sahiptir.
  • Lastik üzerinde kanallar bulunmaktadır.
  • Kış lastiklerine özel olan kar tanesi ya da üç zirveli dağ simgeleri vardır.
Adana klima tamircisi,  araç göçük düzeltme  ve tüm Adana oto Servis işlemleriniz için servisimizden online randevu alabilirsiniz.

Kış Şartlarında Hangi Lastikler Daha İyi Tutunma Sağlar?

Kış Lastiği Nasıl Seçilir?

Kış Lastiği Nasıl Seçilir?

Lastik kullanımı araç modeli ve mevsime göre değişiklik göstermektedir. Mevsimsel olarak 3 farklı lastik tipi bulunmaktadır. Bunlar yaz lastiği, kış lastiği ve dört mevsim lastiklerdir. Hava sıcaklığına bağlı olarak yaz ve kış lastikleri kullanılırken, dört mevsim lastikler her hava koşulunda kullanılabilmektedir. Mevsime uygun olan lastik seçiminde aracın temek özellikleri göz önüne alınmaktadır. Farklı araç türlerine göre üretilen lastikler üzerinde hangi tip araçlar için uygun olduğuna dair bilgiler yer almaktadır.
 
Kış lastiği seçiminde araç üreticinin önerdiği lastik markası kullanılmalıdır. Araç yetkili servislerinden uygun olan lastik bilgisi alınabilir. Üretici tarafından bu bilgiler belirtilmediği takdirde ise aracın yük sınıfı, hız sınıfı ve ölçüleri dikkate alınmalıdır. Tüm bu bilgiler lastik üzerinde bulunmaktadır. Kış lastiği seçiminde aracın yaz lastiği çapından daha büyük lastik kullanılabilir. Yük sınıfı seçiminde ise kesinlikle orijinal yük sınıfından daha düşük olan lastik tercih edilmemelidir. Seçilen kış lastiği üzerinde mutlaka kış lastiği ibaresi bulunmalıdır. Kış lastikleri mutlaka aracın tüm tekerleklerine takılmalıdır.

Kış Lastiği Nasıl Seçilir?