Oto Elektronik Arıza Tespiti

Oto Elektronik Arıza Tespiti

Oto elektronik arıza tespiti, araçların elektrik ve elektronik sistemlerinde meydana gelen arızaların tespit edilmesini ifade etmektedir.

Elektronik sistemlerde oluşan arızalar araçlarda ciddi hasarlara neden olabilmektedir. Bu doğrultuda söz konusu sistemlerin profesyonel bir şekilde kontrol edilmesi hayati bir önem taşımaktadır. Peki, oto elektronik arıza tespiti nasıl yapılır? İşte tüm detaylar…

Oto Elektronik Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?

Otomobil elektrik ve elektronik sistem kontrolü ile ilgili tüm detaylar aşağıdaki gibidir.

Akü Kontrolü
Araçlardaki akü, elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depolamakta olup kimyasal enerjiyi yeniden elektrik enerjisine çevirmektedir. Bu noktada akünün bir üreteç olduğundan bahsedebiliriz. Aracın aküsü, motoru çalıştırma süreci boyunca marş motoruna, ateşleme sistemlerine ve araçtaki diğer elektrikli aletlere güç akışı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra aküler enerji depolayarak yol bilgisayarı, radyo gibi elektronik cihazlarında çalışmasını sağlar. Akü kontrolü sırasında şunlara bakılır:

  • Aküde delik, kırılma, ezilme ve erimelere
  • Kutup başlarında oluşan darbe ve erimelere
  • Toz kapaklarındaki tıkanıklıklara
  • Akünün elektrolit seviyesine
  • Kısa devre yapıp yapmadığına.
Alternatör ve Şarj Kontrolü
Şarj sistemi, akünün şarj olmasını sağlayan ve elektrikle çalışan alıcıların beslenmeyeni sağlayan sistemlerdir. Aracın motorunun çalışmadığı sırada gerekli olan enerji akü tarafından temin edilmektedir. Elektrikli kaynaklı arızaların giderilmemesi durumunda akü ve araçtaki tüm elektrikli aksamlara zarar verilmektedir.

Sigorta ve Rölelerin Kontrolü
Sigorta ve röleler, araç elektrik sistemlerinde mutlaka kontrol edilmesi ve bakımının gerçekleştirilmesi gereken bir diğer alandır. Sigortalar, araçlarda elektrik devrelerini yüksek akıma karşı korumaktadır. Araçların elektrik devrelerinde oluşabilecek kısa devre neticesinde sistemlerde olası bir yangın tehlikesi meydana gelir. Röleler ise üzerinden akım geçen ve devreleri güvenli bir şekilde sabitlemek için kullanılan şalterler olarak ifade edilmektedir. Bu iki sisteminde mutlaka kontrol edilmesi gerekir.

Marş Motoru Kontrolü
Aracın marş motorunun harekete geçirilmesi için oluşturulan sistem marş sistemidir. Batarya, kontak, marş motoru, marş selenoidi gibi parçalardan oluşur. Araçların en önemli elektronik sistemlerinden biridir. Kontrollerinin profesyonel bir şekilde yapılması hayati bir öneme sahiptir. Temiz ve sıkı kontroller son derece önemlidir.

İlgili Konular

Kar lastiği varken zincir kullanmaya gerek var mı?

Kar lastiği varken zincir kullanmaya gerek var mı?

Kar lastiği aracın soğuk havalarda yol tutuşunu arttırmak için kullanılmaktadır. Yoğun kar yağışı ve buzlanmalarda aracın çekiş gücü azalmaktadır. Güvenli bir sürüş için zorlu hava koşullarında gereken önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu güvenlik önlemlerinden biri kar lastiği diğeri ise lastiklerde zincir kullanımıdır. Temelde aynı amaç için kullanılan kar lastikleri ve zincirler bazı durumlarda kafa karıştırıcı olabilir. Kar lastiğinin kullanımı esnasında zincir kullanıma ihtiyaç duyulmadığı düşünülmektedir. Kısmen doğru olan bu durumda bazı istisnalar bulunmaktadır.

Rehbere git

Motor Neden Yağ Yakar?

Motor neden yağ yakar sorusunun tüm araç sahiplerini yakından ilgilendirdiğini söylememiz gerekir.

Rehbere git
Motor Neden Yağ Yakar?
Aks Arızası Belirtileri

Aks Arızası Belirtileri

Rehbere git

Lastiğin ısınmasının en büyük nedeni nedir?

Lastik neden ısınır sorusunu müşterilerimizden oldukça fazla duyuyoruz. Özellikle de yaz aylarında lastik ısınmasından dolayı servisimize gelen sürücülerimizin sayısı artıyor. Aracınızın lastikleri mevsimlerin değişmesine karşı çok hassastır. Kışın soğuk havanın lastik basıncını düşürmesi gibi, sıcak yaz aylarında da lastik basıncınız artar. Lastik basıncındaki artış iki faktöre bağlıdır. Birincisi, yaz aylarında havada çok daha fazla nem ve sıcaklık olmasıdır. Nem çoğu zaman lastiklerinizi kötü etkiler. Çok nemli olmayan günlerde bile, yüksek sıcaklıklar sebebiyle lastik ...

Rehbere git
Lastiğin ısınmasının en büyük nedeni nedir?