Klima Bakımı

Klima Bakımı

Klima bakımı, aracınızla konforlu bir sürüş için dikkat edilmesi gereken bir konudur. Araç içi sıcaklığın dayanılmaz bir noktaya ulaştığı anlarda klimanın ortamı soğutmaması hem sürücü hem de yolcular için ciddi bir soruna neden olacaktır.

Sorunlarla karşılaşmamak ve konforu garantiye almak adına klima bakımlarınızı düzenli bir şekilde yaptırmalısınız.

Orta kuşak ülkesi olan Türkiye’de araçların klimaları hem yaz hem de kış aylarında önemli bir unsura dönüşmektedir. Isıtma ve soğutma işlevini yerine getirmesi gereken klimalarda mekanik ya da çevresel etkiler nedeniyle problemler ortaya çıkar. Bu durumda düzenli klima bakımlarıyla sorunları ortadan kaldırmak gerekir. Adana Klima Servisi, Klima Tamircisi, Çukurova Klima Bakımı işlemleriniz için her marka ve model araca çalışmaktayız

Oto Klima

Aracın klima sisteminin doğru bir şekilde çalışabilmesi ve istenmeyen durumların giderilmesi için bakımlar sunan Adana oto klima, marka model ayırt etmeden her aracın klima sistemine hizmet vermektedir.

Klimanın uzun yıllar sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için düzenli aralıklarla bakıma girmesi gerekir. Bunun yanında aracın kliması haftanın belirli günlerinde birkaç dakika çalıştırılmalıdır. Bu yöntem hava sıcaklığından bağımsız bir şekilde her sezon yapılabilmektedir. Bu yöntem ile klima içerisinde yer alan hortum, keçe, valf, kompresör gibi parçaların yağlanmasına neden olmaktadır. Yağlanan parçalar, geç aşınmakta ve dayanıklı bir yapıya kavuşmaktadır. Bu durum da klimanın uzun yıllar kullanılmasına olanak tanımaktadır. 

Neden Klima Bakımı Yapılmalıdır?

Klimalar, iç ortam sıcaklığını dengelediği gibi araç nem dengesini de kontrol etmeyi sağlar. Konfor ve görüş sağlığını destekleyerek camda buğu oluşumuna engel olan klimaların yakıt tasarrufu konusunda da önemli bir rolü vardır. Bakımı yapılmamış klimaların kullanılması yakıt harcamasını arttırır. Çünkü kompresör sistemleri yüksek devirde çalışır ve daha fazla enerji harcar.

Araç sahiplerinin daha konforlu sürüş ve daha düşük yakıt tasarrufu elde etmek adına klima bakımlarına önem vermesi gerekir. Sıcak yaz aylarında ya da soğuk kış aylarında ortam sıcaklığını ideal seviyeye taşıyacak klima sayesinde araç içerisinde zorlu dakikalarla karşılaşmak durumunda olmazsınız. Adana oto klima bakım noktamızda kaliteli markalara ait yedek parçalar kullanılmaktadır.

Araçlarda Klima Bakımları Nasıl Yapılmaktadır?

Araç kliması klasik bir ısıtma/soğutma sistemine sahip olsa da en önemli parçası polen filtresidir. Otomobile giren tozları filtreleyen polen filtresi klimanın üflediği havanın daha temiz ve sağlıklı olmasını destekler. Polen filtresinde toz birikimini önlemek ve klima performansının düşmesinin önüne geçmek adına polen filtresi temizlenmektedir. Polen filtresi temizliği yapıldıktan sonra klimanın diğer parçaları da kontrol edilmektedir.

Klima sisteminde sorun olmadığı ve polen filtresinin de değiştirildiği durumlarda klima kusursuz çalışır. Yılda 3 kez yapılması gereken klima bakımıyla çok yönlü avantajlar elde etmek mümkündür. Siz de aracınız için en ideal seçeneklerden faydalanarak klima bakımlarınızı yaptırmalısınız. Böylelikle hem sürüş konforunu fazlasıyla hissedeceksiniz hem de sürüş performansı konusunda olumsuzluklarla karşılaşmak durumunda kalmayacaksınız. O halde siz de klima bakımlarında kaliteli hizmete başvurun!

Filtre Değişimi Süreleri

Filtre değişim süreleri aracın kullanım şekli ve kullanım sıklığına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Her aracın klimayı kullanma şekli ve yeri aynı değildir. Sürekli toz duman yoğunluğuna maruz kalan bir aracın filtresi normal araçlara göre daha hızlı değiştirilmektedir. Bu gibi durumlar oluşmadan bir aracın filtreleri iki yılda bir yenisi ile değiştirilmektedir.

Filtre Değişimi

Fitreler, sıvı veya hava akışını doğru bir şekilde sağlamak için çalışan süzgeçlerdir. Araçta bulunan ve yoğun olarak çalışan filtrelerin düzenli olarak kontrol edilmesi ve tıkanma gibi bir sorunla karşılaşıp karşılaşmadığı sürekli tespit edilmelidir. Klima filtresinin havayı doğru bir şekilde süzebilmesi ve ortama sağlıklı havayı verebilmesi için sürekli temizlenmesi ve tıkanma gibi durumlarda yenisi ile değiştirilmiş olması gerekir. 

İlgili Konular

Lastik değişimi kaskoyu bozar mı?

Lastik değişimi kaskoyu bozar mı?

Kasko aracın herhangi bir hasar alması durumunda zararların karşılanması için yaptırılan sigorta işlemleridir. Bu sigortanın amacı araç sahibinin uğrayacağı zararların telafi edilmesidir. Kaskoyu yaptırmak zorunlu değildir fakat yaptıran araç sahiplerinin avantajlı olduğu bir durumdur. Kasko genel olarak trafik kazaları, aracın yanması, aracın herhangi bir parçasının çalınması ve ferdi kayıpları güvence altına almaktadır. Araç için yaptırılan kasko bazı durumlarda geçersiz hale gelebilmektedir. Lastik değişimi kaskoyu bozar mı sorusu bir çok sürücünün merak ettiği konular a...

Rehbere git

Otomatik Şanzıman Beyni Arızası Belirtileri

Rehbere git
Otomatik Şanzıman Beyni Arızası Belirtileri
Kar lastiği varken zincir kullanmaya gerek var mı?

Kar lastiği varken zincir kullanmaya gerek var mı?

Kar lastiği aracın soğuk havalarda yol tutuşunu arttırmak için kullanılmaktadır. Yoğun kar yağışı ve buzlanmalarda aracın çekiş gücü azalmaktadır. Güvenli bir sürüş için zorlu hava koşullarında gereken önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu güvenlik önlemlerinden biri kar lastiği diğeri ise lastiklerde zincir kullanımıdır. Temelde aynı amaç için kullanılan kar lastikleri ve zincirler bazı durumlarda kafa karıştırıcı olabilir. Kar lastiğinin kullanımı esnasında zincir kullanıma ihtiyaç duyulmadığı düşünülmektedir. Kısmen doğru olan bu durumda bazı istisnalar bulunmaktadır.

Rehbere git

Kış şartlarında hangi lastikler daha iyi tutunma sağlar?

Hava sıcaklıkları 7 derecenin altına düştüğünde kış lastiği kullanımına geçilmesi gerekmektedir. Zorlu hava koşullarında kullanılan kış lastiği kaygan zeminde daha iyi yol tutuşu sağlamaktadır. Güvenli bir sürüş deneyimi lastiklerin yol tutuşunun iyi olması gerekmektedir. Bu yüzden mevsime ve araç modeline uygun olan lastik seçimi yapılmalıdır. Kış aylarında kullanılan lastik özel yapısı sayesinde kaygan ve zorlu zeminlerde konforlu bir sürüş sağlamaktadır. Kış lastiklerinde olması gereken özellikler şu şekildedir;

Rehbere git
Kış şartlarında hangi lastikler daha iyi tutunma sağlar?