Oto Bahar Bakımı

Oto Bahar Bakımı

Oto bahar bakımı, aracınızın kusursuz bir şekilde çalışması için son derece önemlidir. Uzun bir kıştan sonra aracınızın bazı ihtiyaçları meydana gelebilir.

. Soğuk kış günlerinde çok zorlanan aracınızın en iyi şekilde çalışması için bahar aylarının başında bazı bakımlarını gerçekleştirmelisiniz. Peki, bunlar nelerdir?

Oto Bahar Bakımı Nasıl Yapılır?

Otomobil bahar bakımı ile ilgili tüm detaylar aşağıdaki gibidir.

Yağ ve Yağ Filtresinin Değişimi
Yağ ve yağ filtrenizi aracınızın kullanım kılavuzunda tavsiye edilen aralıklarla değiştirmek, motorun sorunsuz çalışmasını sağlamanın en iyi yollarından biridir. Motor yağını değiştirmeyi ihmal etmek, düşük motor performansına, daha yüksek yakıt tüketimine ve hatta ciddi motor hasarına neden olabilir.

Su Kontrolü
Yağ ve yağ filtrenizi değiştirirken sıvılarınızı da kontrol etmelisiniz. Özellikle direksiyon, fren ve şanzıman sıvılarınızı kontrol edin. Çn cam yıkama sıvınız ve soğutucu suyun kontrol edilmesi çok önemlidir. Seviyeler düşükse, doldurun ve kullanım kılavuzunda önerildiği gibi yıkayın/değiştirin. Hidrolik direksiyon, fren ve soğutma sıvısı sistemlerinizin kapalı olduğunu, bu nedenle düşük sıvı seviyelerinin bir sızıntıya işaret edebileceğini unutmayın.

Sileceklerinizi Değiştirin
 Yırtılmış veya çatlamışlarsa, silecek lastikleriniz, görüş mesafesinin azaldığı amansız bahar yağmurlarının ortasında pek işinize yaramaz.

Aküleri Kontrol Edin
 Soğuk havalar akünüze zarar verebilir. Bu nedenle akülerin düzenli bir şekilde kontrol edilmesi gerekir. Ayrıca akülerin güvenli bir şekilde takıldığından ve bağlantıların temiz, sıkı ve korozyonsuz olduğundan emin olmalısınız. Akünüz beş yıldan daha eskiyse, değiştirmeyi düşünmelisiniz.

Ön Camınızı Düzeltin
 Buzlu yollarda kum ve kayaların kullanıldığı şehirlerde, sürücüler genellikle ön camlarında çeşitli deformasyonlar ile karşılaşabilir. Bunlar çok önemli görünmese de ön camınıza gelebilecek herhangi bir hasar, hava yastıklarının, emniyet kemerlerinin, tavan stabilitesinin ve bir kaza durumunda kişisel güvenliğinizin genel etkinliğini azaltabilir. Ön camınızda çatlak varsa oto bahar bakımı esnasında hemen tamir ettirilmesi veya değiştirilmesi önemlidir.

Şasi Parçalarınızı Yağlayın
Kullanıcı el kitabınıza bakarak şasi parçalarının nasıl yağlanması gerektiği ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Yedek direksiyon ve süspansiyon bileşenleri de periyodik yağlama gerektirebilir.

Lastikleri Kontrol Edin
 Lastikleriniz, sizinle yol arasındaki tek temas noktasıdır. Bu nedenle onlara dikkat etmek önemlidir. Tüm lastiklerin basıncını aylık olarak kontrol edin ve kullanım kılavuzunda önerilen optimum basıncı koruyun. Lastik sırtında düzensiz veya düzensiz aşınma ve yan duvarlarda kesik veya çürük olup olmadığını kontrol edin. Lastiklerinizi her 10.000 kilometrede bir değiştirin. Bu durumdaki lastiklerinizi oto bahar bakımı esnasında değiştirin.

İlgili Konular

Aks Arızası Belirtileri

Aks Arızası Belirtileri

Rehbere git

Kar lastiği varken zincir kullanmaya gerek var mı?

Kar lastiği aracın soğuk havalarda yol tutuşunu arttırmak için kullanılmaktadır. Yoğun kar yağışı ve buzlanmalarda aracın çekiş gücü azalmaktadır. Güvenli bir sürüş için zorlu hava koşullarında gereken önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu güvenlik önlemlerinden biri kar lastiği diğeri ise lastiklerde zincir kullanımıdır. Temelde aynı amaç için kullanılan kar lastikleri ve zincirler bazı durumlarda kafa karıştırıcı olabilir. Kar lastiğinin kullanımı esnasında zincir kullanıma ihtiyaç duyulmadığı düşünülmektedir. Kısmen doğru olan bu durumda bazı istisnalar bulunmaktadır.

Rehbere git
Kar lastiği varken zincir kullanmaya gerek var mı?
Kış şartlarında hangi lastikler daha iyi tutunma sağlar?

Kış şartlarında hangi lastikler daha iyi tutunma sağlar?

Hava sıcaklıkları 7 derecenin altına düştüğünde kış lastiği kullanımına geçilmesi gerekmektedir. Zorlu hava koşullarında kullanılan kış lastiği kaygan zeminde daha iyi yol tutuşu sağlamaktadır. Güvenli bir sürüş deneyimi lastiklerin yol tutuşunun iyi olması gerekmektedir. Bu yüzden mevsime ve araç modeline uygun olan lastik seçimi yapılmalıdır. Kış aylarında kullanılan lastik özel yapısı sayesinde kaygan ve zorlu zeminlerde konforlu bir sürüş sağlamaktadır. Kış lastiklerinde olması gereken özellikler şu şekildedir;

Rehbere git

Otomatik Şanzıman Beyni Arızası Belirtileri

Rehbere git
Otomatik Şanzıman Beyni Arızası Belirtileri