Kar Lastiği Varken Zincir Kullanmaya Gerek Var mı?

Kar Lastiği Varken Zincir Kullanmaya Gerek Var mı?

Kar lastiği aracın soğuk havalarda yol tutuşunu arttırmak için kullanılmaktadır. Yoğun kar yağışı ve buzlanmalarda aracın çekiş gücü azalmaktadır. Güvenli bir sürüş için zorlu hava koşullarında gereken önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu güvenlik önlemlerinden biri kar lastiği diğeri ise lastiklerde zincir kullanımıdır. Temelde aynı amaç için kullanılan kar lastikleri ve zincirler bazı durumlarda kafa karıştırıcı olabilir. Kar lastiğinin kullanımı esnasında zincir kullanıma ihtiyaç duyulmadığı düşünülmektedir. Kısmen doğru olan bu durumda bazı istisnalar bulunmaktadır.
 
Araç lastiğine takılarak kullanılan zincir karlı havalarda aracın çekiş gücünü arttırmaktadır. Aracın kısmen kaymasını önleyen bu yöntem daha güvenli bir sürüş gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. 7 derecenin altında kullanılması zorunlu olan kar lastiği ise karlı ya da buzlu havalarda yol tutuşunu arttırarak aracın savrulmasını engellemektedir. Kış lastiği kullanımı zorunlu bir uygulamadır. Fakat zincir kullanımı ihtiyaç halinde kullanılmaktadır. Kış aylarında araçta bulundurulması zorunlu olan zincirler yoğun kar bulunan ve kaygan olan zeminlerde kış lastiğine takılarak kullanılmaktadır. Özellikle eğimli arazilerde kaymanın önlenmesi için kullanılması gerekmektedir.

Kar Lastiği Varken Zincir Kullanmaya Gerek Var mı?

Yaz Lastiğine Zincir Takılır mı?

Yaz Lastiğine Zincir Takılır mı?

Kış aylarında kullanılması gereken kış lastikleri zincir kullanımına göre daha maliyetli olmaktadır. Lastik değişimi yapmak istemeyen kişiler ise yaz lastiğine zincir takarak kış dönemini atlatmayı tercih etmektedir. Kar lastiği kullanımı yerine yaz lastiğiyle zincir kullanımı oldukça tehlikelidir. Yaz lastiğinin kauçuk yapısı soğuk havalarda sertleşmektedir. Ayrıca farklı diş derinliğine sahip olan bu lastiklerin soğuk hava koşullarında kullanımı uygun değildir. Yaz lastiğinin üzerine takılan zincir karlı hava da kısmen işe yarasa da buzlu yollarda tehlikeli olabilmektedir.
 
Kar lastiği yapısı ve diş derinliği karlı ya da buzlu hava koşullarında kaymayı engelleyen yapıda üretilmektedir. Soğuk ve buzlu havalarda güvenli bir sürüş gerçekleştirmek için 7 derecenin altına düşen havalarda mutlaka kullanılmaya başlanmalıdır. Eğimli bölgelerde ise aracın kaymaması için kış lastiğine ek olarak zincir kullanılmalıdır. Kış aylarında araçta zincir bulundurulması zorunlu bir uygulamadır. Kış lastiğinin kullanılması sizin ve sevdiklerinizin güvenli yolculuk yapmalarını sağlamaktadır.

Yaz Lastiğine Zincir Takılır mı?