Araç Motorundan Gelen Sesler Ne Anlama Gelir?

Araç Motorundan Gelen Sesler Ne Anlama Gelir?

Genelde bu tür sesler daha çok motor ve ona bağlı olan akşamlardan gelir. Bu tür sesler mutlaka dikkate alınmalıdır. Çok sık karşınıza çıkan;
 
  • Sürtünme Sesi 
  • Islık Sesi
  • Vuruntu Sesi
  • Uğultu Sesi
Büyüme ihtimali olan sorunları size bildirir. Tedbir almak suretiyle bu tür konularda gerekli adımlar atabilir ve tedbir alabilirsiniz. Motordan veya aracın başka yerinden gelen sesi ayırma konusunda zorluk yaşayabilirsiniz. Siz yine de normal olmayan her bir sesin sorun anlamına geldiğini aklınızda tutmalısınız.
 
Sürtünme sesleri duyarsanız aracın hangi çalışma pozisyonunda bu sesler var dikkat etmelisiniz. Dişli, kayış veya rulman gibi sürekli olarak işleyen parçalarda gerekli yağ bakımının düzenli ve doğru zamanlı yapılması gerekir. Eğer kullanılan yağ özelliğini kaybederse bazı parçalarda aşınma ve sürtünmeye dayalı sesler çıkabilir. Bakım ve kontrol esnasında ustalara durumu bildirip müdahale edilmesini isteyebilirsiniz.
 
Islık sesi araçtan geliyorsa geldiği yeri hızlı ve doğru şekilde tespit etmek gerekir. Aracın pek çok yerinden bu ses gelebilir, klima pompası, motor, turbo sistemi, triger gergi bilyesi, şarj dinamosu bilyesi ve motor gibi noktalardan bu sesin ortaya çıkma ihtimali yüksektir. Bu tür sesin duyulması halimde hızlı bir biçimde sorunun tespiti ve giderilmesi çok mühim olacaktır. Eğer konu üzerine düşülmezse arızanın büyümesi ve maddi külfet getirmesi söz konusu olur.
 

Araç Motorundan Gelen Sesler Ne Anlama Gelir?

Uğultu ve Vuruntu Sesleri Araçlarda Ne Demektir?

Uğultu ve Vuruntu Sesleri Araçlarda Ne Demektir?

Vuruntu sesleri çıkıyorsa ve duyuluyorsa genelde motoru oluşturan akşamların kontrol edilmesi size fikir verebilir. Herhangi bir gevşeme olmuşsa çalışırken bu tarz seslerin ortaya çıkması mümkün olabilir. Araç düşük vitesteyken sesler daha çok duyulur ve vites yükselttikçe sesler azalır ve kaybolur. Sesler yüksek devirlerde ortaya çıkmasa bile bu konuda teknik destek almak gerekli olabilir.
 
Uğultu sesi tam olarak ne ifade ediyor? Önce buna bakmak gerekir. Araçlarda bu konuda yaşanan sorunlar bir belirti olarak kabul edilir. Bu tür sorunları aşmak için ses dinleme yöntemi kullanılır ve iyi bir sonuç verir. Motor ve çevresinden bu sesler gelebilir. Tekerleklere kadar her türkü mekanik aksamın bu sorunu oluşturma potansiyeli vardır. Aks rulmanı örnek bir sorun olarak karşınızdadır.
 
Ulaşım araçlarının insanlar için ne kadar büyük bir değer olduğunu belirtmeye bile gerek yok. Sahip olduğunuz araçlar sizin rahatınız ve hayat standardınız için önemlidir. Araçtan gelen sesleri takip etmek suretiyle daha büyük sorunların ortaya çıkmasını önlemek o kadar zor değildir. Aşina olduğunuz seslerin yanı sıra, farklı sesleri dinleyerek sorunları tespit ve takip edebilirsiniz. Tespit ettiğiniz sorunları gidermek için deneyimli bir servisin teknik çalışmaları size yardımcı olacaktır. Güvenli ve konforlu seyahat etme açısından, gerekli tedbirleri zamanında almak ve çözümler oluşturmak gerekir.
 

Uğultu ve Vuruntu Sesleri Araçlarda Ne Demektir?